Czy pierwsze Trojaki Rygi są fałszywe? – Stefan Batory
Pierwsze trojaki Rygi to monety określane najwyższymi stopniami rzadkości. Pytanie tylko, czy one są w ogóle oryginalne? Czy nie są to fałszerstwa?
Pierwsze trojaki Rygi to monety określane najwyższymi stopniami rzadkości. Pytanie tylko, czy one są w ogóle oryginalne? Czy nie są to fałszerstwa?
„Jedyne, co systematycznie umiera, to…”
Zapraszam na numizmatyczne podsumowanie 2024, na które bezczelnie postanowiłem się wprosić do Kwadrans z Numizmatyką 😉 We wpisie m.in. trendy, przewidywania, zaskoczenia.
Co gdybym powiedział Ci, że w czasach, w których za pięknego dukata płaci się ponad 100.000 zł, a złotówka z 1990 roku sprzedaje się za kilkaset złotych, numizmatyka jest tania?
Czy Malbork wybijał grosze w czasach Zygmunta III Wazy? Czy numizmatycy dotychczas się mylili?
Przeczytaj ten tekst, jeżeli chcesz zrozumieć, jak wiele kryć w sobie może nawet zwykła, popularna moneta jaką jest półgrosz Zygmunta Starego
Czy półgrosz bez daty Zygmunta I Starego pochodzi ze Wschowy? Potwierdzenie tej teorii wysuniętej przez Ryszarda Kozłowskiego mocno wstrząsnęło by aktualną wiedzą o mennictwie…
Oto zapis z mojej debiutanckiego wykładu na sesji numizmatycznej GNDM z cyklu: „W numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz„. Wykład pt. „Czemuś mi królu tak monetę spodlił”, przedstawiający w zwięzły sposób… Dowiedz się więcej »Wykład „grosze Zygmunta III Wazy”
Grosz Tykocin 1566 z herbem Jastrzębiec to moneta nie tylko bardzo rzadka, ale również bardzo kontrowersyjna heraldycznie…
Monety Królestwa Polskiego z lat 1917-1918, czyli brzydkie kaczątko polskiej numizmatyki XX-wieku. Ciekawostki, niuanse, fałszerstwa i wiele innych…
W numizmatyce cenne są nie tylko monety. Równie dużą wartość mają doświadczenia i wiedza. A czyż nie najlepiej czerpać wiedzę, od tych, którzy to doświadczenie mają ogromne? W końcu jak… Dowiedz się więcej »Poczęstuj się wiedzą! Przecież w „numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz”
Mennictwo jak i losy Zakonu Krzyżackiego nierozerwalnie łączą się z Polską, a moneta jest naocznym świadkiem tej burzliwej historii. Od sojusznika, przez wroga z którym toczono słynne bitwy, po lennika.… Dowiedz się więcej »Zakon Krzyżacki i jego monety
Wyjątkowo dobra moneta wybita w wyjątkowo złych czasach! Ort bydgoski 1650 to jeden z najrzadszych ortów Jana II Kazimierza Wazy. Moneta nieobecna w wielu znamienitych kolekcjach, będąca częścią 6 aukcji… Dowiedz się więcej »Ort bydgoski 1650, czyli rzadkość w cieniu największej aukcji w PL