Żyjemy w czasach, w których jesteśmy wręcz zalewani treścią. I w tym zalewie często umykają nam rzeczy wartościowe. I właśnie po to jest ta zakładka. Bym mógł wyróżnić część z moich prac. Tych, które są dla mnie wyjątkowe. Które kosztowały mnie czasem nie godziny, a wręcz dni pracy.
Katalog dwugroszy gdańskich
Ten bity w latach 1651-1653 nominał był obiektem mojej fascynacji kilka lat temu. Jej efektem było to opracowanie. Udostępniam je tutaj w pełni za darmo (TUTAJ), już dziś zapowiadając aktualizację w 2025 r. Wstęp do niego znajdziecie na tej stronie.
Czy Malbork wybijał grosze Zygmunta III
„Łatwiej jest oszukać ludzi, niż przekonać ich, że zostali oszukani” miał powiedzieć jeszcze w XIX wieku Mark Twain. I te słowa bardzo dobrze oddają mój stosunek do groszy portretowych z lat 1613-1614. Groszy uznanych za bydgoskie. Ale czy na pewno? Czy nie bił ich również Malbork?
Lubelska trylogia
Oto jak przywracane do Lublina były jego monety: szelągi bez znaków i postaciowe grosze. Monety, które od lat w literaturze numizmatycznej błędnie funkcjonowały jako wyroby Poznańskie. W zaciętej, ale bardzo merytorycznej debacie z Dariuszem Marzętą prześwietlaliśmy tę teorię, by… to już możecie przeczytać na naszych blogach!
Wprowadzenie do:
Seria wpisów wprowadzająca do zbierania danego wycinka mennictwa. Czasem to nominał, czasem panowanie, a innym razem miejsce. Gdyż każdy okres ma swój wyjątkowy charakter. Forma jest zwięzła i mocno nieformalna, a jej celem jest zbudowanie fundamentu pod zbieranie danego tematu.
Katalog wybitnej kolekcji średniowiecza
Praca przy 25 aukcjach Domu Aukcyjnego Marciniak przyniosła wiele wyjątkowych momentów. A jednym z najważniejszych jest praca przy wybitnej kolekcji średniowiecza. Szlifowanie wieczorami opisów, robienie zdjęć unikalnych monet, konsultacje z autorytetami tego działu. Aż się uśmiecham na te wspomnienie :). Fizyczne katalogi trzeba próbować kupić na rynku wtórnym, ale wersję PDF możecie przeczytać tutaj.
Kolekcja Cynków Gdańskich
Z gdańskimi cukierkami, jak popularnie nazywa się pierwsze monety XX-wiecznego Gdańska, zmierzyłem się przy okazji naszej 5 aukcji. Był to zbiór 70-ciu cynkowych 10-fenigówek, w większości w menniczych stanach. Duża kolekcja, która zaowocowała tym opracowaniem.