Poczęstuj się wiedzą! Przecież w „numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz”

W numizmatyce cenne są nie tylko monety. Równie dużą wartość mają doświadczenia i wiedza. A czyż nie najlepiej czerpać wiedzę, od tych, którzy to doświadczenie mają ogromne? W końcu jak głosi nam hasło przyświecające sesjom wykładowym organizowanym przez dom aukcyjny GNDM „w numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz„! Odkryj z prelegentami wspaniały świat polskich brakteatów czy szelągów, poznaj aspekty podatkowe kolekcjonerstwa, zobacz wspaniałe medale. Po prostu poczęstuj się wiedzą :)

Poznaj wspaniały świat…

Mennictwo polskie to ponad 1000 lat historii zachowanej w tych kawałkach metalu. Historii burzliwej, pełnej zawiłości i wspaniałych tajemnic. Historii, której karty odsłoniła nam szóstka naszych prelegentów. Oto oni i ich wykłady.

Świat brakteatów i ich ikonografia

Wykład ten to zaproszenie do fascynującego świata jednostronnych monet bitych na cieniutkich blaszkach, których kluczem do poznania jest ikonografia. Symbole i przedstawienia obecne na tych monetach, mające za sobą głęboki i często wyjątkowo sugestywny przekaz! Od monety z napisem MIŁOŚĆ, wybitej na długo przed słynnym zdaniem „Daj, ać ja pobruszę…”, brakteatów hebrajskich polskiego władcy, czy słynnej monety z Aniołem… a może jednak nie aniołem ;) Sprawdźcie słuchając pana Witolda Garbaczewskiego.

Aspekty podatkowe kolekcjonerstwa

Czy sprzedając monety muszę odprowadzić PIT? Czy dotyczy mnie VAT? Kiedy nie muszę się martwić podatkami? Czy kupując drogą monetę muszę odprowadzić od jej zakupu podatek?

To tylko kilka przykładowych pytań jakie kłębią się w nas, gdy jesteśmy kolekcjonerami. Na większość z nich świetnie odpowiedział pan Tomasz Dziadura – radca prawny z wieloletnim doświadczeniem, a prywatnie jeden z nas – kolekcjoner :)

Medale polskie XVI-XVIII wieku

Gdy pierwszy raz widziałem medal wybity na pamiątkę zdobycia Smoleńska, oniemiałem z wrażenia! Dosłownie! Wspaniałe szczegóły, efektowne wykonanie! Słowem coś pięknego! A to przecież tylko jedno z tych dzieł sztuki, które powstawały na przełomie trzech wieków. O medalach polskich od ich samych początków, po upadek Polski Królewskiej opowiedział pan Tomasz Bylicki. Opowiedział i… zobrazował. I to takimi medalami, że aż ślinka cieknie ;)

Historia szeląga polskiego

Wykład ten stanowi wrota do wspaniałego świata polskich szelągów! To pełen ciekawostek i smaczków przegląd historii tego nominału. Nie tylko odpowiedź na to ile był wart szeląg, kiedy rozpoczęto jego bicie, jak zmieniał się na przełomie lat. To również odpowiedź jak identyfikować mennice boratynek, czy poznanie jednej z obsesji Dariusza Marzęty ;). Gorąco polecam!

Ps. Podczas wykładu pojawia się nawiązanie do jednego z tekstów publikowanych na tym blogu. Oto on:

Poznań nie bił groszy w 1598! Postaciowy Grosz Lublin 1598!

Mennictwo wschowskie

Jak ważnym miastem dawniej była Wschowa? Jakie monety biła? Jak przebiegała jej historia? To tylko kilka pytań, na które daje odpowiedź najnowsza książka Ryszarda Kozłowskiego. Monografia mennictwa tego miasta, o której krótko opowiedział nam podczas ostatniej Sesji Wykładowej GNDM.

Ps. Kontakt do autora od którego możecie bezpośrednio nabyć książkę znajdziecie TUTAJ

Złoto czasów dynastii Wazów. Tom IV: Pomorze

I ostatni wykład tutaj, będący jednocześnie prelegentem, który tę sesję otworzył. Jarosław Dutkowski i tom wieńczący jego tetralogię poświęconą „Złotu czasów dynastii Wazów”, obejmującym dukaty i wielodukaty z terenów Pomorza.

III sesja wykładowa już…

… w lutym! Tradycyjnie, przy okazji aukcji Gabinetu Numizmatycznego Damiana Marciniaka, zorganizujemy ją w przeddzień emocji jakie skumulują się podczas walki o upragnione numizmaty ;). Tak więc już dziś zapraszamy wszystkich na 8 lutego do Hotelu Marriott w Warszawie, by móc poznać innych pasjonatów, porozmawiać o monetach, no i oczywiście posłuchać ciekawych prelekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.