Szykujmy sakiewki, bo kalendarz jest pełny jak nigdy! Numizmatyczna wiosna 2018

Jak zapowiada się numizmatyczna wiosna 2018? Intensywnie! Gdy spisałem sobie nadchodzące aukcje na kartce, pomyślałem „tam nie ma gdzie szpilki wcisnąć„! Aukcje co tydzień… Jedna po drugiej! Jednak, gdy już wpisałem je do kalendarza, miejsce się znalazło. Jak dla Szpilki w MMA ;). Sprawdźmy co nas czeka w pierwszej połowie 2018.

2017 zakończyliśmy późno… bardzo późno

A przecież początek roku takiego obrotu spraw nie zwiastował ;). Życie płynęło swoim rytmem. Stałym rytmem, który wyznaczały głównie codzienne aukcje w słynnym serwisie na A. Kilkudniowe aukcje wystawiane zarówno przez pojedynczych kolekcjonerów, jak i duże firmy. Na Allegro, które zdominowało na długi czas numizmatyczne życie. By w maju tego roku same się z tej dominacji wypisać.

Bo twarde 9 %, które po cichu przepchnęło, spotkało się z wyraźnym sprzeciwem rynku. Część firm zrezygnowała ze sprzedaży za pośrednictwem Allegro, część (jak chociażby GNDM) ograniczyło sprzedaż tam tylko do tańszego materiału. Pojawiła się propozycja stworzenia numizmatycznego portalu, ogłoszona przez firmę Niemczyk, która póki co gdzieś przepadła. Świat nie znosi jednak próżni i również tym razem lawina zmian ruszyła!

Ostatnia aukcja tego roku odbyła się już po świętach ;)
Ostatnia aukcja tego roku odbyła się już po świętach ;)

Już w czerwcu mogliśmy zobaczyć jej pierwsze efekty. Jeszcze przed wakacjami swój debiut zaliczył Gabinet Numizmatyczny Damiana Marciniaka (wrażenia sprzed aukcji opisałem tutaj), zamykając wiosenny sezon aukcyjny, by 2 września otworzyć jesienny, w której również zadebiutował Antykwariat Dawida Janasa, czy powrócił WDA (wespół z MiM).

Tym samym największym beneficjentem zmian okazał się OneBid. Prężnie rozwijająca się platforma licytacyjna, którą do 2017 roku kojarzyliśmy głównie z Warszawskim Centrum Numizmatycznym. Bo to właśnie tam rozgrywały się największe emocje tegorocznej jesieni.

Już wtedy część kolekcjonerów zwracała uwagę, że dzieje się za dużo (więcej na ten temat pisałem tutaj). W końcu nawet w grudniu mieliśmy aż 3 aukcje, z czego ostatnia odbyła się między Świętami a Nowym Rokiem!

Jak się okazuje to było jedynie preludium, gdyż Wiosna 2018 zapowiada się dużo intensywniej!

Numizmatyczna wiosna 2018

12 aukcji w ciągu 5 miesięcy! Już trochę współczuje Eleniaszowi z Srebrne Monety SAP, który dotychczas bardzo systematycznie opisywał swoje wrażenia z numizmatycznych wydarzeń. Będzie się działo! Będzie gdzie polować ;) W marcu mamy nawet BINGO!

Zaznaczamy weekendy aukcyjne
Na czerwono zaznaczone dni z aukcjami

A przecież zaznaczyłem jedynie polskie aukcje stacjonarne i internetowe. Nie możemy zapominać o innych, świetnych wydarzeniach. Marzec to czas dwóch dużych giełd numizmatycznych: monachijskiej Numismaty, i łódzkiej Giełdy Rzeczy Dawnych i Osobliwości. Wiosną obowiązkowo trzeba odwiedzić Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antycznej (tu przekonuję dlaczego). Do tego liczne aukcje zagraniczne, wykłady, spotkania.

W związku z tym, że będzie działo się dużo (a nawet bardzo dużo), postaram się na początku roku odpalić piękny kalendarz na stronie. Wszystkich organizatorów wydarzeń zapraszam do kontaktu (klik). Z chęcią uzupełnię go o wasze eventy ;). A my szybko sprawdźmy co ma dla nas wiosna.

Styczeń 2018

W styczniu ładujemy akumulatory, zapełniamy sakiewkę, sprawdzamy jak rozbudowują się poszczególne katalogi, czyli robimy wszystko, by jak najlepiej przygotować się do skutecznego polowania :).

Luty 2018

Wcześniej niż zazwyczaj, gdyż to właśnie podczas najkrótszego miesiąca w roku zaczynamy sezon. Na pierwszy front idziemy… my (GNDM), a po tygodniu wkracza SNMW.

 • 10-12 lutego 2018 – 4 aukcja GNDM
  Pierwsza aukcja stacjonarno-internetowa, która odbędzie się w Hotelu Marriott. Na aukcji pojawi się m.in. portretowa złotówka Jana Kazimierza, donatywa dziesięciodukatowa Władka. Łącznie zebraliśmy ponad 1700 pozycji, myślę więc, że każdy znajdzie coś dla siebie ;). 10 stycznia już wszystko będzie w systemie, tak więc zapraszamy do śledzenia postępów.
 • 24 luty 2018 – 1 aukcja SNMW
  Debiutancka, internetowa aukcja Salonu Numizmatycznego, która odbędzie się na platformie OneBid. Póki co, poza ilością pozycji (~450), wśród których dominuje papier, wiemy niewiele. Czekamy na odsłonięcie :)

Marzec 2018

Najaktywniejszy miesiąc! Co weekend będzie coś się działo. Mamy zarówno sprawdzone w bojach firmy, jak i debiutanta. Zaczynamy od:

 • 3 marca 2018 – 14 aukcja ANMN
  E-aukcja firmy Niemczyk, której okładką jest piękny lustrzany Sztandar (MAX nota… oczywiście). Moneta w gradingu, który zgodnie z małą zajawką z fanpage’a firmy (tutaj), może stanowić istotną część aukcji. Szczegóły jednak poznamy zapewne na początku lutego. Warto mieć na uwadze.
 • 10 marca 2018 – 2 aukcja ADJ
  Czas na drugą aukcję Antykwariatu Dawida Janasa, będącą również drugą w tym roku stacjonarną aukcją numizmatyczną. Zapowiada się ciekawie. Ekipa ADJ postawiła podobnie jak GNDM na otwartą budowę katalogu, rozpoczynając niedawno jego uzupełnianie. Pierwsze pozycje to m.in. b. rzadki trojak olkuski 1580 i grosz z amorkami w koronie ze słynnej kolekcji Frankiewicza. Zacieram ręce na to, co zobaczymy po urlopie ;)
 • 17 marca 2018 – 7 aukcja WDA i MiM
  Czyli pierwsza z dwóch wiosennych odsłon aukcji połączonych sił Warszawskiego Domu Aukcyjnego z Monety i Medale. Póki co pozostaje tajemnicą, ale nie ma co się dziwić. Raptem dzień temu panowie skończyli swoją ostatnią aukcje ;)
 • 24 marca 2018 – aukcja Bereska
  Debiutancka aukcja domu aukcyjnego Bereska na platformie OneBid, nie będąca oczywiście pierwszą aukcją tej firmy ;). Numerycznie trzecia, będąca przetarciem przed 'tajemniczą’ aukcją jesienną. Czekamy na szczegóły.

W marcu zapowiedziana była również aukcja firmy NumisPoland, która zapewne z powodu Świąt przewędrowała na maj ;)

Kwiecień 2018

 • 14 kwietnia 2018 – 8 aukcja WDA i MiM
  Tak, nie pomyliłem się. Nawet pytałem u źródła. Niecały miesiąc po siódemce WDA i MiM planują kolejną odsłonę. Przerwa jest bardzo mała, więc prace będą trwały równolegle ;). Bo choć przy pierwszej aukcji GNDM udowodniliśmy sobie, że da się to zrobić w miesiąc, to jednak warto dać sobie więcej czasu.
 • 21 kwietnia 2018 – 70 aukcja WCN
  Wiosenna aukcja Warszawskiego Centrum Numizmatycznego, która odbędzie się tylko internetowo. Dokładny katalog, znając systematyczność panów z tej firmy, poznamy już tradycyjnie miesiąc przed startem aukcji ;)

Maj 2018

Maj, wbrew oczekiwaniom, poza roczkiem bloga, zapowiada się wyjątkowo spokojnie. Będzie to szansa złapania oddechu, bo poza dwiema aukcjami, póki co, większych zapowiedzi nie ma.

 • 12 maja 2018 – 1 aukcja Numis.Poland
  Po małych zawirowaniach to będzie już chyba oficjalny termin debiutu firmy Numis.Poland. Czas pokaże co na niego przygotowali :)
 • 26 maja 2018 – 15 aukcja ANMN
  Aukcja stacjonarna firmy Niemczyk z pięknym medalem Zasłużonym z czasów Poniatowskiego, w złocie, na okładce.

Czerwiec 2018

 • 2 czerwca 2018 – 35 aukcja PTN
  Polskie Towarzystwo Numizmatyczne po całkiem udanym debiucie na OneBid narzuca sobie większe tempo i planuje organizować dwie aukcje w roku. W 2018 mają przypaść na grudzień i właśnie na czerwiec.
 • 9 czerwca 2018 – 5 aukcja GNDM
  Tym wydarzeniem zakończymy wiosnę, by udać się na zasłużone wakacje. Pierwsze pozycje już mamy przyjęte, jednak nie będę zdradzał szczegółów. W końcu przed nami jeszcze czwórka :)

Najbliższa impreza?

Jak widzicie numizmatyczna wiosna zdecydowanie będzie należeć do intensywnych. Ale czy to powód do narzekań? Zdecydowanie nie! W końcu to więcej okazji na uzupełnienie zbioru, poczucia tych niepowtarzalnych emocji. Szczególnie, gdy przeglądając od kilku miesięcy Allegro (nawet mimo ich nagłej zmiany polityki), naprawdę niedużo się tam dzieje.

Pierwsze emocje na wiosnę? Tak jak wspominałem, zaczynamy aukcją, w której siedzę po uszy ;). 4 aukcją GNDM.

Odsłoniliśmy przed wami już niemal 1500 pozycji. Ponad 200-ście jeszcze skrywamy. Od antyku po współczesność. Od monet, przez medale, falerystykę, po pieniądz papierowy. Zapowiadają się trzy emocjonujące dni. Do 10 stycznia poznacie wszystkie pozycje, jakie trafią pod młotek. Do 24 uzupełnimy opisy, by już 10 lutego rozpocząć to, co tygrysy lubią najbardziej. Polowanie :)

4 aukcja GNDM zacznie wiosnę :)
4 aukcja GNDM zacznie wiosnę :)

 

4 odpowiedzi

 1. Czas na 1 komentarz w 2018 :D
  Jak zwykle bardzo fajny i pomocny wpis.
  Szczególnie dziekuję za kalendarz – oj bedzie działo :-)
  Pozdrawiam i zycze powodzenia w Nowym Roku.

 2. Świetnym pomysłem jest wrzucenie kalendarza imprez. To bardzo praktyczne i pomocne dla czytelników, a zarazem przyciągnie nowych odbiorców bloga. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku! Osobiście czekam na monety XIX wieczne ze świata ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.