Monety Królestwa Polskiego 1917-1918
Monety Królestwa Polskiego z lat 1917-1918, czyli brzydkie kaczątko polskiej numizmatyki XX-wieku. Ciekawostki, niuanse, fałszerstwa i wiele innych…
Monety Królestwa Polskiego z lat 1917-1918, czyli brzydkie kaczątko polskiej numizmatyki XX-wieku. Ciekawostki, niuanse, fałszerstwa i wiele innych…
Jak dużym wyzwaniem kolekcjonerskim może być pierwsza gdańska moneta XX-wieku? Skąd wzięło się cynkowe 10 fenigów 1920? Dlaczego mimo niedużego nakładu, te monety cieszą się tak ogromną różnorodnością? Który aniołek… Dowiedz się więcej »Co kryje gdańskie 10 fenigów 1920? – historia, odmiany…
20 groszy 1923 to masówka. Moneta wybita ogromnym nakładzie, łącznie ponad 140 milionów, którą dziś można kupować garściami… Za to 20 groszy 1924 to jej zupełne przeciwieństwo! Próba wielkiej rzadkości.… Dowiedz się więcej »20 groszy 1924 – unikalny rocznik pospolitej monety…
Grosze II RP, czyli drobnica, która krążyła po terytorium Rzeczypospolitej w okresie międzywojnia. Niskie nominały od 1 do 50 groszy, datowane na lata 1923-1939, a bite nie tylko w mennicy państwowej. Z pozoru proste monetki, choć kryjące w sobie trochę niuansów, które warto dostrzec. Oto grosze II RP i kilka sposobów ich zbierania.Dowiedz się więcej »Grosze II RP i kilka sposobów ich zbierania
Czasy II Rzeczypospolitej to naprawdę ciekawy okres w polskiej numizmatyce. Okres pięknych kompozycyjnie, ciekawych monet obiegowych, rzadkich prób. Nie dziwi mnie więc duże zainteresowanie tymi czasami. Niestety nie tylko wśród… Dowiedz się więcej »Zaawansowane fałszerstwa monet II RP
Tu pęknięcie, tam niedobity awers. Wady, błędy, ułomności, czyli to co kolekcjonerzy destruktów lubią najbardziej. A co, gdy trafi nam się moneta wybita na za małym krążku? Na co zwrócić uwagę? Jak sprawdzić oryginalność destruktu polegającego na użyciu niewłaściwego krążka? Sprawdźmy to na przykładzie 50 groszy 1923 na krążku 20-groszówki…
Dowiedz się więcej »Jak sprawdzić oryginalność destruktu: użycie niewłaściwego krążka