Fałszerstwa II Rzeczpospolita

Zaawansowane fałszerstwa monet II RP

By on 20 kwietnia 2017

Czasy II Rzeczypospolitej to naprawdę ciekawy okres w polskiej numizmatyce. Okres pięknych kompozycyjnie, ciekawych monet obiegowych, rzadkich prób. Nie dziwi mnie więc duże zainteresowanie tymi czasami. Niestety nie tylko wśród kolekcjonerów. Oto fałszerstwa monet II RP, które opisywaliśmy na łamach blog.gndm.pl.

Teksty te, choć tylko przy pisaniu dwóch brałem udział, wrzucam ku przestrodze. Bo w im większej ilości miejsc się pojawią, tym większa jest szansa, że kolejne lewizny na Allegro lub w innych miejscach już tak łatwo nie przejdą.

Fałszerstwa monet II RP (z blog.gndm.pl)

Fałszerstwo 5 złotych 1932 ze znakiem

Fałszerstwo 5 złotych 1932 ze znakiem

Czyli jak przerabiano bardzo rzadką piątkę z Głową Kobiety – rocznik 1932 z mennicy warszawskiej. Precyzyjna, niemal chirurgiczna robota, którą zdemaskowało dopiero zgięcie w pół monety. Choć przyznam, że gdy zaczynaliśmy ją przełamywać z Damianem, mieliśmy z tyłu głowy …a jak niszczymy dobrą monetę… Cechy charakterystyczne fałszerstwa jak i inne dane dostępne tutaj.

Jak rozpoznać fałszywe 5 groszy 1934

Jak rozpoznać fałszywe 5 groszy 1934

Fals najrzadszej z monet groszowych okresu II RP. 5 groszy 1934 to moneta, której fałszerstwo zdemaskowano jeszcze w czasach Cafe Allegro oficjalnie potwierdzając je „testem scyzoryka”. Warto wiedzieć jak je rozpoznać, aby nie dać się oszukać – sprawdź tutaj.

Oryginalność 5 złotych Nike na podstawie dat

Oryginalność 5 złotych Nike na podstawie dat

To   ś w i e t n e   opracowanie autorstwa Sylwestra Kopycińskiego, ja tylko pomogłem przy grafice i składzie tekstu. Jak sprawdzić oryginalność Nike na podstawie cech charakterystycznych ich dat. W końcu im późniejszy rocznik, tym cena znacząco rośnie. Im cena wyższa, tym większa pokusa dla fałszerzy… Więcej tutaj.

Jak rozpoznać oryginalne 2 złote 1936 Piłsudski

Jak rozpoznać oryginalne 2 złote 1936 Piłsudski

Bardzo rzadka dwuzłotówka 1936 z Józefem Piłsudskim i jej fałszerstwa. Jak rozpoznawać: czyli nie tylko 6 w dacie jest kluczowa. Zapraszam tutaj


Ps. Wciąż jesteśmy uważni i śledzimy rynek w poszukiwaniu nowych zagrożeń. Gdybyście mieli jakieś przeczucia, albo odkryli coś dajcie znać, choćby przez zakładkę „napisz do mnie„. Na co dzień nie śledzę II RP, więc wasza pomoc będzie nieoceniona.

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Marcin Żmudzin
Warszawa

Witaj! Nazywam się Marcin Żmudzin i cieszę się, że tu trafiłeś! A skoro jeszcze nie uciekłeś, zapewne łączy nas nić porozumienia, którą stanowi wspólna pasja, hobby, zamiłowanie. Interesują nas te fascynujące kawałki metalu, wręcz kipiące historią – monety! W końcu zbieranie monet uzależnia, ale to jeden z fajniejszych nałogów :)

Spodstempla na Facebooku
SZUKAJ