SpodStempla.pl | Marcin Żmudzin

Gdańskie Zeszyty Numizmatyczne czytam od dawna. W końcu to fajne czasopismo numizmatyczne, regularnie wydawane, dostępne za darmo w sieci. Więc gdy dowiedziałem się o nowym, 146 numerze ruszyłem na stronę gdańskiego PTN i… przeżyłem małe zaskoczenie. Zeszyty przeszły metamorfozę!

Gdańskie Zeszyty Numizmatyczne

To pismo wydawane przez Gdański Oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego od lat! Pierwszy numer pojawił się w 1988 roku(!), a w jego wstępie mogliśmy przeczytać takie oto słowa:

Wydając je nie mamy jeszcze sprecyzowanych zamierzeń co do częstotliwości ukazywania się kolejnych numerów. Członkowie naszej Redakcji – optymiści uważają, że „Gdańskie Zeszyty Numizmatyczne” będą ukazywały się co kwartał, pesymiści /a może realiści/ widzą piętrzące się trudności. Fakt, jest ich niemało: a to brak przydziału papieru, kłopoty z powielaniem tekstu, brak artykułów i autorów i wiele, wiele innych, o których jeszcze nie wiemy.

Dziś wiemy, że mimo obaw redakcji, mimo pojawiających się problemów, udało się tego dokonać. Gdańskie Zeszyty Numizmatyczne wychodzą już niemal 30 lat!

Gdańskie Zeszyty Numizmatyczne w wydaniu klasycznym
Gdańskie Zeszyty Numizmatyczne – wydanie papierowe

Kryją w sobie dużo ciekawej treści

Te lata kolejnych numerów to w końcu dziesiątki autorów, setki artykułów. Dla GZN pisali m.in. Borys Paszkiewicz, Paweł Bohdanowicz, Aleksander M. Kuźmin, Jarosław Dutkowski, Wojciech Niemirycz i wielu innych numizmatyków. W kolejnych numerach dzielono się nowymi odkryciami, wiedzą o historii polskiego mennictwa i medalierstwa. Opisywano znaleziska, demaskowano fałszerstwa, a także poruszano tematy związane z życiem PTN.

Wszystkie numery GZN w wersji pdf – dostępne

Całość zaś zdigitalizowano i udostępniono kolekcjonerom do pobrania za darmo.

Dla mnie zaś największą zaletą jest SPIS TREŚCI. Tak, to teoretycznie błahostka, jednak dostępny spis, z łatwą możliwością przeszukiwania w przeglądarce, wyszukiwania interesujących fraz jest na wagę złota! Marzę, o tym by tym tropem poszły inne wydawnictwa numizmatyczne jak GROSZ czy Przegląd Numizmatyczny (nie mówię już o digitalizacji całości, ale o udostępnieniu takiego spisu treści!)…

GZN się zmienia…

Aktualny numer GZN
Najnowszy numer GZN (146)

I jest to zmiana zdecydowanie na plus. Gdańskie Zeszyty wraz z numerem 146 zmieniły logo i szatę graficzną. Do zmian również doszło w redakcji, o czym możemy przeczytać we wstępie:

… Przy zachowaniu dotychczasowego poziomu zyskały odświeżone logo oraz szatę graficzną, a schedę na stanowisku redaktora po profesorze Świsulskim przejął niżej podpisany…” – Mariusz Habkowski

Mi nie pozostaje nic innego jak pogratulować pięknej, odświeżonej grafiki i życzyć powodzenia przy pracy nad kolejnymi numerami!

W najnowszym numerze:

• „Zmiana redakcji GZN” Dariusz Świsulski
• „Od redakcji
• „Motywy graficzne na banknotach Wolnego Miasta Gdańska” Mariusz Habkowski
• „Obce monety kontrasygnowane w obiegu polskim w XVI i XVII wieku” Andrzej Denis
• „Komunikat o wprowadzeniu kolejnej modernizacji do polskich banknotów obiegowych” Mariusz Habkowski
• „Wieści z Oddziału Gdańskiego PTN” Zarząd Oddziału Gdańskiego PTN

Numer do pobrania tutaj – GZN 146

Zdecydowanie polecam :)

A jeśli już jesteśmy przy darmowych wydawnictwach może zainteresują was Katalogi talarów i półtalarów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.