Monety Polska Królewska Wazowie

Błędy na Trojakach – trylogia :)

By on 13 kwietnia 2017

Błędy na trojakach – pomyłki mincerzy, które dziś stanowią rzadkości. GROSSVS ARGENTEVS TRIPLEX – grosz srebrny potrójny, lub po prostu TROJAK. Nominał, który stał się jedną z polskich monet eksportowych. Monetą znaną i szanowaną nie tylko w kraju. Bitą w wielu mennicach, przez kolejnych władców, której emisję, za czasów Zygmunta III Wazy określa się wręcz jako masową. I jak to w przypadku prac na taką skalę, nie obyło się bez pomyłek.

 

Doskonale pamiętam jak zaczynałem to pisać. Spokojny, pochmurny jak na marzec wieczór. Pomyślałem: jeden artykuł i po sprawie… Tyle, że już podczas pisania mnożyły mi się wątki, przypominałem sobie o coraz ciekawszych przykładach, które „przeszły mi przez ręce”. I tak docierając do połowy (wtedy myślałem, że to połowa ;)), wyszło mi ponad 5 stron w druku. Decyzja mogła być tylko jedna – dzielimy! I tak oto powstała „Trylogia o błędach na trojakach„. Trzy artykuły poruszające kolejno błędy: w legendach, interpunkcji i datach, oraz herbach i puncach. Zapraszam:

 

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Marcin Żmudzin
Warszawa

Witaj! Nazywam się Marcin Żmudzin i cieszę się, że tu trafiłeś! A skoro jeszcze nie uciekłeś, zapewne łączy nas nić porozumienia, którą stanowi wspólna pasja, hobby, zamiłowanie. Interesują nas te fascynujące kawałki metalu, wręcz kipiące historią – monety! W końcu zbieranie monet uzależnia, ale to jeden z fajniejszych nałogów :)

Spodstempla na Facebooku
SZUKAJ