Falsyfikaty na szkodę kolekcjonerów to przekleństwo już chyba każdego okresu w mennictwie polskim. Nie inaczej jest w przypadku dwugroszy gdańskich Jana Kazimierza. Na szczęście na razie jest to problem jednostkowy, a fałszerstwo nie jest wyjątkowo groźne. Fałszerze połasili się (oczywiście) na najrzadszy rocznik tych monet. Oto one:
Fałszerstwa dwugroszy gdańskich 1653
Trafiłem na nie wertując archiwalne notowania z serwisu Allegro. Zaoferowany był na aukcji w 2015 roku, jako oryginał.

Czas mu się przyjrzeć. Z pozoru wszystko się zgadza. Legenda jest taka jak na oryginalnych dwugroszach 1653, rysunek jest również poprawny, jednak dokładniej się mu przyjrzeć wszystko się „wykłada”. Moneta ma wyraźne zaniki mniejszych detali, szczególnie słabo wypada portret króla. Przyglądając mu się, widać, że nie można tego zrzucić na karb obiegu, bądź niedobicie w części centralnej. To najprawdopodobniej odlew, co widać również po słabej jakości, porowatej powierzchni.
Jak widać okazało się jednak na tyle „dobre”, że zmyliło NGC, które zapakowało ją w pudło, słabą strukturę tłumacząc „uszkodzeniami środowiskowymi”.

Warto zachować czujność
Licho nie śpi, więc gdyby Państwo natrafili na fałszerstwa dwugroszy gdańskich, bądź na monety budzące wątpliwości dajcie znać (tutaj). Będzie można zaktualizować opracowanie, by przestrzec kolekcjonerów.
1650 | 1651 | 1652 | 1653 | wstęp
Klikając w datę powyżej przejdą Państwo bezpośrednio do opracowania danego rocznika.