Dwugrosz Gdańsk 1650

W 1650 roku nie bito dwugroszy gdańskich! Więc po co umieszczać nieistniejący rocznik w katalogu? Gdyż czasem błędnie identyfikowany, oferowany jest na aukcjach numizmatycznych.

Dwugrosz Gdańsk 1650

Pomimo iż mennice koronne (bydgoska i wschowska) zgodnie z aktem Komisji Menniczej z 16 maja rozpoczęły bicie dwugroszy już w 1650 roku, mennice miejskie dołączyły do nich dopiero rok później. Stare zbiory nie miały dwugroszy gdańskich 1650. Przeglądając starą numizmatyczną literaturę nie znajdziemy o nich informacji. Jedynie Beyer wspomina, ale o groszach gdańskich z 1650 roku, tych jednak w znanych zbiorach nie ma (jak opisuje Gumowski).

Zwodnicza dwójka w dacie

Skąd, więc czasami oferowane egzemplarze? To błędnie zidentyfikowane dwugrosze gdańskie 1652, najczęściej niedobite przy dacie. Dwójka w nich nie należy do najbardziej „kształtnych”, przez co lekka wada może spowodować złudne wrażenie. Oto przykład jak mogłoby to wyglądać:

Tak wyglądałby niedobity rocznik 1652

Tak wyglądałby niedobity rocznik 1652


1651 | 1652 | 1653 | fałszerstwa | wstęp

Klikając w datę powyżej przejdą Państwo bezpośrednio do opracowania danego rocznika.

Marcin Żmudzin
Warszawa

Witaj! Nazywam się Marcin Żmudzin i cieszę się, że tu trafiłeś! A skoro jeszcze nie uciekłeś, zapewne łączy nas nić porozumienia, którą stanowi wspólna pasja, hobby, zamiłowanie. Interesują nas te fascynujące kawałki metalu, wręcz kipiące historią – monety! W końcu zbieranie monet uzależnia, ale to jeden z fajniejszych nałogów :)

Spodstempla na Facebooku
SZUKAJ